×
Вступ
1. Загальні положення
1.1. Тематика дипломних робіт
1.2. Завдання на дипломну роботу
2. Організація дипломного проектування
2.1. Мета, завдання та етапи дипломного проектування
2.2. Етапи дипломного проектування
2.3. Керівництво та організація дипломного проектування
2.4. Функції комп’ютерного відділу щодо організації дипломного проектування
2.5. Обов’язки керівників, консультантів і рецензентів дипломних робіт та студентів-дипломників
3. Вимоги до дипломних робіт
3.1. Загальні вимоги до структури, обсягу та змісту дипломної роботи
3.2. Рекомендації до виконання дипломної роботи
3.3. Правила оформлення пояснювальної записки до дипломної роботи
Додатки
Додаток 1. Зразок змісту
Додаток 2. Зразок етикетки до дипломної роботи
Додаток 3. Зразок титульної сторінки пояснювальної записки
Додаток 4. Зразок завдання
Додаток 5. Зразок Подання Голові ДЕК

Методичні вказівки до дипломного проектування.
Спеціальність 123 "Комп'ютерна інженерія"

1. Загальні положення

1.1. Тематика дипломних робіт

Окремі теми можуть бути запропоновані студентами з відповідними обґрунтуваннями доцільності їх розробки. Як правило, вони пов’язані з роботою студента, яку він виконував під час проходження переддипломної практики або його майбутньою професійною діяльністю.

Теми дипломних робіт повинні бути актуальними, відповідати сучасному рівню науки, техніки і розвитку інформаційних технологій. Назва теми повинна бути, по можливості, короткою, чітко і конкретно відображати мету та основний зміст роботи. Назва теми повинна бути однаковою і співпадати з темою, що відображається в наказі директора коледжу про закріплення тем керівників за студентами. Також назва теми повинна відображатись в завданні на дипломну роботу, титульному аркуші пояснювальної записки, кресленнях, додатках до диплому. Як правило, назва теми повинна починатись з назви об’єкту проектування (системи, процесу), а закінчуватись назвою його складової (вузла, елемента, технологічної операції), яка докладно розробляється і розраховується у спеціальній частині дипломної роботи.

Назва теми дипломної роботи складається з загальної частини і через крапку з назви конкретної частини, яку відповідно до індивідуального завдання розробляє кожний студент. У назві дипломної роботи, яка зазначається у бланку завдання, наказі про закріплення теми, протоколі ДЕК, заліковій книжці студента та в додатку до диплома не дозволяється використовувати скорочення (абревіатури), крім загальноприйнятих. Формування тематики дипломної роботи завершується до початку переддипломної практики. Вибір теми дипломної роботи узгоджується з керівником. Корекція або зміна теми дипломної роботи допускається, як виняток, упродовж одного тижня, а остаточне закріплення за студентом теми дипломної роботи та призначення керівника здійснюється наказом по коледжу протягом двох тижнів після початку переддипломної практики.



1.2. Завдання на дипломну роботу

Завдання з урахуванням рекомендацій та вимог, наведених нижче, затверджується головою циклової комісії і видається дипломнику. У завданні зазначаються:

  1. Тема дипломної роботи та наказ по коледжу, яким вона затверджена.
  2. Термін здачі студентом дипломної роботи.
  3. Вихідні дані до дипломної роботи.
  4. Перелік питань, які повинні бути розроблені. Зазначаються конкретні завдання окремих частин (основної, економічної, охорони праці), послідовність та зміст яких визначають фактично програму дій дипломника та майбутню структуру пояснювальної записки. Формулювання цих завдань з кожної частини повинно бути в наказовому способі, тобто починатися зі слів: "Розробити...", "Обгрунтувати...", "Оптимізувати...", "Провести аналіз...", "Розрахувати..." тощо.
  5. Перелік графічного (ілюстрованого) матеріалу. Визначає креслення, діаграми, малюнки, плакати тощо, які є обов’язковими для виконання в даній роботі.
  6. Консультанти з окремих питань або частин.
  7. Дата видачі завдання.

Завдання підписується керівником дипломної роботи, який несе відповідальність за реальність виконання та збалансованість його обсягу з часом, відведеним на дипломну роботу, а також студентом, який своїм підписом засвідчує дату отримання завдання та його виконання. Завдання є необхідною складовою пояснювальної записки.


2. Організація дипломного проектування

2.1. Мета, завдання та етапи дипломного проектування

Дипломне проектування є завершальною стадією навчання студентів в коледжі, головною метою якої є оволодіння методологією творчого вирішення (розв’язання) сучасних проблем (задач) наукового або прикладного характеру на основі отриманих знань, професійних умінь та навичок відповідно до вимог стандартів вищої освіти.

Основні завдання дипломного проектування:


2.2. Етапи дипломного проектування


2.3. Керівництво та організація дипломного проектування

У відділі відповідальність за організацію та якість дипломного проектування несе завідувач відділенням. Він безпосередньо здійснює керівництво і контроль дипломного проектування. Для вирішення організаційних питань призначається відповідальний за дипломне проектування зі складу викладачів відділу.

Для забезпечення роботи державної екзаменаційної комісії, яка працюватиме на відділі, призначається секретар ДЕК.

Для керівництва дипломними роботами призначаються викладачі комп’ютерного відділу коледжу, а також провідні співробітники підрозділів коледжу, що у своїй роботі зв’язані з використанням обчислювальної техніки.

2.4. Функції комп’ютерного відділу щодо організації дипломного проектування

    Комп’ютерний відділ:
  1. Розробляє методичні рекомендації до дипломного проектування, які визначають вимоги до змісту, обсягу, оформлення ДР, порядку контролю за їх виконанням, підготовки до захисту тощо з урахуванням специфіки спеціальності 123 "Комп’ютерна інженерія".
  2. Готує необхідну документацію для проходження студентами переддипломної практики (програму практики, індивідуальні завдання, вимоги щодо оформлення звіту з практики тощо).
  3. Вносить пропозиції до навчальної частини та відділу практики щодо місць проведення переддипломної практики, здійснює контроль за проходженням практики.
  4. Розробляє теми дипломних робіт, заздалегідь ознайомлює із ними студентів і до початку переддипломної практики закріплює теми ДР за студентами.
  5. Визначає керівників і консультантів ДР із числа викладачів комп’ютерного відділу або викладачів-сумісників.
  6. Приймає рішення про недопущення до дипломної роботи студентів, які не виконали програму переддипломної практики, або до захисту ДР студентів, які не виконали календарний графік і не надали у встановлений термін підготовлену до захисту дипломну роботу.
  7. Виділяє місця в лабораторіях для проведення робіт, пов’язаних з виконанням дипломної роботи.
  8. Складає розклад консультацій керівників і консультантів ДР та графіки проміжного контролю, проводить попередній захист ДР.
  9. Визначає рецензентів дипломних робіт комп’ютерного відділення. Рецензент ДР не повинен бути працівником коледжу. Не дозволяється призначення керівників ДР для взаємного рецензування дипломних робіт.
  10. Регулярно (не менш ніж два рази за період дипломного проектування) обговорює на своїх засіданнях питання щодо організації та ходу дипломного проектування.
  11. Готує пропозиції щодо складу ДЕК, визначає секретаря ДЕК (із викладачів, досвідчених методистів).
  12. Готує приміщення для роботи державної екзаменаційної комісії, необхідну документацію та технічні засоби для захисту ДР.
  13. Бере участь у складанні звітів про роботу ДЕК, на вимогу голови ДЕК надає необхідну інформацію з організації навчального процесу, його кадрового, навчально-методичного, матеріально-технічного та інформаційного забезпечення, заходів щодо підвищення якості освіти випускників та освітньої діяльності на відділі.
  14. Обговорює на своїх засіданнях підсумки роботи ДЕК, розробляє і впроваджує заходи щодо покращення організації дипломного проектування та підвищення якості ДР.

2.5. Обов’язки керівників, консультантів і рецензентів дипломних робіт та студентів-дипломників

    Керівник дипломної роботи:
  1. Подає теми ДР до затвердження на засідання циклової комісії до початку переддипломної практики, а після затвердження тематики дає студентам необхідні пояснення за запропонованими темами.
  2. Готує та видає студенту завдання на дипломне проектування за відповідною формою.
  3. Видає рекомендації дипломнику щодо опрацювання необхідної літератури, нормативних і довідкових матеріалів, наукових видань тощо за темою ДР.
  4. Допомагає дипломнику скласти, затверджує та контролює реалізацію календарного плану-графіку виконання робіт. У разі суттєвих порушень, які можуть призвести до зриву встановлених термінів надання ДР до ДЕК, інформує керівництво кафедри для прийняття відповідних заходів, у тому числі й рішення про недопущення до захисту ДР.
  5. Здійснює загальне керівництво ДР і несе відповідальність за наявність у роботі помилок системного характеру. У разі невиконання дипломником його рекомендацій щодо виправлення таких помилок, зазначає це у відгуку.
  6. Час, відведений на керівництво ДР, використовує для:
    • систематичних (не менше одного разу на два тижні) співбесід, на яких дипломник інформує про стан виконання ДР, обговорюються можливі варіанти рішень, конкретизуються окремі пункти завдання тощо;
    • консультацій дипломника з усіх питань, крім тих, що відносяться до компетенції консультантів з окремих розділів ДР;
    • перевірки стану виконання дипломної роботи.
  7. Готує відгук з характеристикою діяльності студента під час виконання ДР і несе відповідальність за його об’єктивність. Відгук складається у довільній формі із зазначенням: головної мети дипломної роботи, в інтересах або на замовлення якої організації вона виконана (в рамках науково-дослідної роботи кафедри, підприємства, НДІ тощо); відповідності виконаного ДР завданню; ступеня самостійності при виконанні ДР; рівня підготовленості дипломника до прийняття сучасних рішень; умінь аналізувати необхідні літературні джерела, приймати правильні інженерні та наукові рішення, застосовувати сучасні інформаційні технології, проводити необхідні розрахунки, обробляти та аналізувати результати експерименту; загальної оцінки виконаної ДР, відповідності якості підготовки дипломника вимогам освітньо-кваліфікаційній характеристиці спеціаліста і можливості присвоєння йому відповідної кваліфікації; інші питання, які характеризують професійні якості дипломника.
  8. Готує дипломника до захисту ДР.
  9. Як правило, має бути присутнім на засіданні ДЕК при захисті дипломних робіт, керівником яких він є.
  10. Складає графік консультацій до дипломного із зазначенням часу і місця їх проведення.
  11. Ставить завдання перед дипломником, добиваючись чіткого розуміння шляхів їх вирішення.
  12. Рекомендує методи вирішення питань, залишаючи за дипломником право приймати остаточне рішення.
  13. Своєчасно перевіряє текст пояснювальної записки, і, за відсутності зауважень, підписує титульний лист пояснювальної записки та (за необхідністю) відповідний ілюстративний матеріал.


    Рецензент дипломної роботи:
  1. На підставі направлення за підписом завідувача комп’ютерного відділення, отримує від дипломника дипломну роботу для рецензування.
  2. Докладно ознайомлюється зі змістом пояснювальної записки та графічним матеріалом дипломної роботи, приділяє увагу науково-технічному рівню розробки, сучасності та раціональності прийнятих рішень, правильності розрахунків, використанню новітніх технологій, дотриманню вимог державних стандартів тощо. За необхідності запрошує дипломника на бесіду для отримання його пояснень з питань що стосуються дипломної роботи.
  3. До дати, яка зазначена у направленні, готує рецензію у письмовому або друкованому вигляді на стандартному бланку. Вона складається у довільній формі із зазначенням:
    • відповідності ДР затвердженій темі та завданню;
    • актуальності теми;
    • ДР (його виконанню на замовлення підприємств, організацій, за науковою тематикою комп’ютерного відділу, НДІ тощо);
    • глибини техніко-економічного обґрунтування прийняття рішень;
    • ступеня використання сучасних досягнень науки, техніки, виробництва, інформаційних та інженерних технологій;
    • оригінальності прийнятих рішень та отриманих результатів;
    • правильності проведених розрахунків і конструкторсько-технологічних рішень;
    • наявності і повноти експериментального (фізичного або математичного) підтвердження прийнятих рішень;
    • якості виконання пояснювальної записки, відповідності креслень вимогам чинних стандартів;
    • недоліків ДР;
    • оцінки ДР за 4-бальною системою і можливості присвоєння дипломнику кваліфікації молодшого спеціаліста.

Рецензія не повинна дублювати відгук керівника, тому що відгук керівника – це, в основному, характеристика професійних та громадянських якостей дипломника та його роботи в процесі дипломного проектування, а рецензія – це характеристика якості безпосередньо дипломної роботи. Випадки їх повного збігу свідчать про формальний підхід до рецензування і повинні своєчасно виявляться завідувачем комп’ютерного відділення коледжу, який має вжити заходів щодо недопущення цього. Одним із них є вилучення відгуку керівника з проекту, що направляється на рецензування. Якщо рецензент є співробітником зовнішньої організації (іншого ВНЗ, НДІ, підприємства, установи тощо), то на бланку рецензії ставиться печатка цієї організації, яка засвідчує його підпис. Негативна оцінка ДР, яка може бути висловлена в рецензії, не є підставою до недопущення його захисту в ДЕК.


    Студент-дипломник має право:
  1. Обирати тему дипломної роботи з числа запропонованих комп’ютерним відділом або, не пізніше одного тижня з початку дипломної роботи або запропонувати власну тему з необхідним обґрунтуванням доцільності її розробки і можливості виконання.
  2. Отримати окреме робоче місце на відділі для виконання ДР, обладнане довідковою літературою, методичними вказівками щодо виконання та оформлення ДР та ін.
  3. Користуватися лабораторною базою комп’ютерного відділу, приладами, вимірювальною технікою тощо для проведення експериментів, математичного моделювання або наукових досліджень за темою дипломної роботи.
  4. Отримувати консультації керівника та консультантів дипломної роботи.
  5. Самостійно обирати варіанти вирішення завдань дипломної роботи.
  6. Попереднього захисту дипломної роботи.
  7. Звертатися (в усній або письмовій формі) до голови ДЕК, керівництва коледжу та Міністерства освіти і науки України зі скаргами або апеляціями щодо порушення його прав.

    Студент-дипломник зобов’язаний:
  1. Своєчасно обрати тему дипломної роботи та отримати конкретні завдання від керівника роботи на підбирання та опрацювання матеріалів, необхідних для дипломного проектування під час проведення переддипломної практики.
  2. На переддипломній практиці, крім виконання її програми, ознайомитися з практичною реалізацією питань організації та управління виробництвом (підприємством, фірмою тощо), охороною праці, вирішенням питань екології, безпеки життєдіяльності, техніко-економічних і спеціальних питань за темою ДР.
  3. Отримати у керівника ДР завдання за встановленою формою та затверджене завідувачем випускової кафедри, з’ясувати зміст, особливості та вимоги до виконання його окремих питань.
  4. Узгодити з керівником ДР календарний план-графік виконання дипломної роботи з урахуванням трудомісткості розділів, необхідності перевірки матеріалів керівником та консультантами, отримання відгуку керівника і рецензії та своєчасного надання повністю підготовленого та перевіреного та допущеного до захисту дипломної роботи в ДЕК.
  5. Регулярно, не менше одного разу на два тижні, інформувати керівника про стан виконання дипломної роботи відповідно до плану-графіка, надавати на його вимогу необхідні матеріали для перевірки.
  6. При розробці питань, враховувати сучасні досягнення науки і техніки, використовувати передові методики наукових та експериментальних досліджень, приймати оптимальні рішення із застосуванням системного підходу.
  7. При проектуванні конкретних зразків техніки та розробці технологічних процесів виробництва, проведенні різного роду розрахунків та моделюванні використовувати сучасні комп’ютерні технології.
  8. Відповідати за правильність прийнятих рішень, обґрунтувань, розрахунків, якість оформлення пояснювальної записки та графічного матеріалу, їх відповідність методичним рекомендаціям з дипломного проектування, існуючим нормативним документам та державним стандартам.
  9. Дотримуватися календарного плану-графіка виконання дипломної роботи, встановлених правил поведінки в лабораторіях і кабінетах дипломного проектування, своєчасно та адекватно реагувати на зауваження та рекомендації керівника і консультантів ДР.
  10. У встановлений календарним планом термін подати роботу для перевірки керівнику та консультантам і після усунення їх зауважень повернути керівнику для отримання його відгуку.
  11. Отримати всі необхідні підписи на титульному листі пояснювальної записки та кресленнях, а також резолюцію завідувача відділення про допуск до захисту.
  12. Особисто подати ДР, допущену до захисту, рецензенту; на його вимогу надати необхідні пояснення з питань, які розроблялися в ДР.
  13. Ознайомитися зі змістом відгуку керівника і рецензією та підготувати у разі необхідності аргументовані відповіді на їх зауваження при захисті ДР у ДЕК. Вносити будь-які зміни або виправлення в ДР після отримання відгуку керівника та рецензії забороняється.
  14. Пройти попередній захист ДР на комп’ютерному відділі.
  15. У строк, визначений секретарем ДЕК, надати дипломну роботу до ДЕК.
  16. Своєчасно прибути на захист ДР або попередити завідувача випускового відділу та голову ДЕК (через секретаря ДЕК) про неможливість присутності на захисті із зазначенням причин цього та наступним наданням документів, які засвідчують поважність причин. У разі відсутності таких документів ДЕК може бути прийнято рішення про не атестацію його як такого, що не з’явився на захист ДР без поважних причин, з подальшим відрахуванням з коледжу. Якщо студент не мав змоги заздалегідь попередити про неможливість своєї присутності на захисті, але в період роботи ДЕК надав необхідні виправдні документи, ДЕК може перенести дату захисту. Під час виконання дипломної роботи студент повинен виявити максимум самостійності та ініціативи. Науковий керівник є тільки консультантом, а не співвиконавцем дипломної роботи. Студент безпосередньо несе відповідальність за всі відомості, які викладено в роботі, порядок використання фактичного матеріалу та іншої інформації, обґрунтованість і достовірність висновків та положень.

3. ВИМОГИ ДО ДИПЛОМНИХ РОБІТ

3.1 Загальні вимоги до структури, обсягу та змісту дипломної роботи

Дипломні роботи молодших спеціалістів передбачають, як правило, розробку технічного завдання на систему в цілому або її підсистему з наступним детальним проектуванням елементів системи і вирішенням питань охорони праці та економічного розрахунку отриманого рішення. Орієнтовний обсяг пояснювальної записки складає 60-100 сторінок. Пояснювальна записка до дипломної роботи повинна у стислій та чіткій формі розкривати творчий задум, містити аналіз сучасного стану проблеми, методів вирішення завдань ДР, обґрунтування їх оптимальності, методики та результати розрахунків, опис проведених експериментів, аналіз їх результатів і висновки з них; містити необхідні креслення, ескізи, графіки, діаграми, таблиці, схеми, малюнки та ін. В ній мають бути відсутні загальновідомі положення, зайві описи, виведення складних формул тощо. Структура пояснювальної записки умовно поділяється на вступну частину, основну частину та додатки.

    Вступна частина містить:
  1. Титульний аркуш.
  2. Завдання на дипломну роботу.
  3. Календарний план-графік виконання дипломної роботи.
  4. Зміст.
  5. Вступ.
  6. Техніко-економічне обгрунтування.
  7. Основна частина, яка містить:
    • розділ (розділи) ДР, які розкривають основний зміст роботи відповідно до переліку питань, наданих у завданні на дипломну роботу;
    • питання охорони праці, техніки безпеки, екології та охорони навколишнього середовища тощо;
    • економічний розрахунок ефективності отриманого (реалізованого) рішення в дипломній роботі.
  8. Висновки, що в загальному підсумовують виконання робіт всієї дипломної роботи.
  9. Перелік посилань на використовувані літературні джерела, Internet-ресурси тощо.
  10. Додатки (за необхідності). До додатків виносяться:
    • фрагменти найбільш важливих програмних кодів, у випадку, якщо студентом написано програмну систему;
    • технічне завдання на ДР, у випадку якщо студент виконував дипломну роботу, пов’язану з розв’язанням проблеми деякого підприємства;
    • різноманітні специфікації;
    • методики і протоколи випробувань;
    • результати патентного дослідження;
    • акти про впровадження у виробництво та копії патентів, отриманих дипломником;
    • інші матеріали, які допомагають більш повно і докладно розкрити задум та шляхи реалізації дипломної роботи.

3.2 Рекомендації до виконання дипломної роботи

Виконання дипломної роботи студент повинен починати з добору та вивчення науково-технічної інформації за обраною і затвердженою темою. До науково-технічної інформації належать підручники і монографії, збірники наукових праць, реферативні видання, вітчизняні та зарубіжні періодичні видання, експрес-інформація, фірмові каталоги і проспекти.

Кінцевим результатом дипломної роботи можуть бути: пропозиції до використання у промисловості, впровадження у виробництво, винаходи, розроблені прикладні програми, елементи системи автоматизованого проектування технологічних операцій, конструкції пристосувань, приладів, технологічного обладнання, рекомендації по модернізації обладнання.


3.3 Правила оформлення пояснювальної записки до дипломної роботи

Дипломна робота молодшого спеціаліста складається з пояснювальної записки та обов’язкового графічного матеріалу.

При оформленні пояснювальної записки до ДР необхідно дотримуватися таких вимог:





Додатки

Додаток 1. Зразок змісту



Додаток 2. Зразок етикетки до дипломної роботи



Додаток 3. Зразок титульної сторінки



Додаток 4. Зразок завдання (перша сторінка)


Додаток 4. Зразок завдання (друга сторінка)




Додаток 5. Зразок Подання Голові ДЕК (перша сторінка)


Додаток 5. Зразок Подання Голові ДЕК (друга сторінка)